Eno izmed nevarnosti na delovnem mestu predstavlja tudi možnost pojava eksplozije. Pojav eksplozije lahko vodi do:
Primer eksplozije s smrtnim izidom
Področje protieksplozijske zaščite ureja Pravilnik o protieksplozijski zaščiti izdan na podlagi zahtev Zakona o tehničnih zahtevah za proizvode in o ugotavljanju skladnosti ter na podlagi Zakona o varnosti in zdravju pri delu s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V pravilniku sta povzeti dve takoimenovani ATEX direktivi Evropske skupnosti; Direktiva o opremi in zaščitnih sistemih namenjenih za uporabo v potencialno eksplozivnih atmosferah (ATEX direktiva 2014/34/EU) in Direktiva o minimalnih zahtevah za izboljšanje varnosti in varovanje zdravja delavcev, ki so lahko ogroženi zaradi eksplozivnih atmosfer (ATEX direktiva 1999/92/EC). Pravilnik med drugim določa tudi zahteve za varnost in varovanje zdravja delavcev, ki so lahko ogroženi zaradi eksplozivnih atmosfer, ter ukrepe za varno obratovanje in delo v potencialno eksplozivnih atmosferah.
Ukrepe protieksplozijske zaščite je potrebno izvajati, kadar v delovnih procesih obstaja možnost pojavljanja eksplozivnih atmosfer. Eksplozivne atmosfere so zmesi:
Če se v procesih uporabljajo vnetljive tekočine, plini ali gorljiv prah oziroma pri procesih nastaja gorljiv prah, je potrebno izvajati ukrepe protieksplozijske zaščite.
Kaj v lesno-predelovalni dejavnosti predstavlja nevarnost za tvorbo eksplozijske zmesi?
Kje v lesno-predelovalni dejavnosti prihaja do nevarnosti pojava eksplozij?
Pravilnik o protieksplozijski zaščiti zahteva, da mora delodajalec za preprečevanje eksplozije in zagotavljanje varovanja pred njo sprejeti tehnične oziroma organizacijske ukrepe, ki so primerni za vrsto procesa, z upoštevanjem naslednjih temeljnih načel, po prednostnem vrstnem redu:
Delodajalec mora oceniti tveganja, ki izhajajo iz eksplozivnih atmosfer in za ta namen zagotoviti Elaborat eksplozijske ogroženosti z oceno tveganja.
Tak elaborat se mora izdelati pred začetkom izvajanja del v eksplozijsko ogroženih prostorih in pregledati ter popraviti ob bistvenih spremembah, razširitvah ali zamenjavah na delovnem mestu, ki lahko vplivajo na ukrepe protieksplozijske zaščite.
V elaboratu eksplozijske ogroženosti se definirajo eksplozijsko ogrožena področja, ki se razdelijo na cone eksplozijske nevarnosti, podajo se zahteve za vgrajeno opremo in drugi ukrepi protieksplozijske zaščite (npr. zahteve za varno uporabo delovne opreme, zahteve za vzdrževanje itd.). Sestavni del elaborata eksplozijske ogroženosti je tudi ocena tveganja. V oceni tveganja se poda verjetnost pojavljanja eksplozivnih atmosfer, verjetnost pojavljanja virov vžiga in verjetnost pojava eksplozije. Ocena tveganja mora na koncu podajati sprejemljiv nivo tveganja.
Izdelavo elaborata običajno delodajalec naroči pri zunanjih inštitucijah, ki imajo ustrezne strokovnjake, izkušnje ter prakso pri izdelavo elaboratov. Seveda pa mora tudi sam pri tem aktivno sodelovati s podajo ustreznih podatkov in informacij glede izvajanja delovnih procesov.
Ne. Za izdelan elaborat si mora delodajalec pridobiti Certifikat o skladnosti elaborata eksplozijske ogroženosti.
Kdo izda certifikat o skladnosti?
Certifikat o skladnosti elaborata izda organ za ugotavljanje skladnosti, Bureau Veritas, ki je akreditiran v Republiki Sloveniji in je pooblaščen s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, po predhodni presoji in po uskladitvi zahtev in ukrepov s stanjem na objektu, za katerega je elaborat pripravljen.
Ali z izdelavo elaborata in pridobitvijo certifikata izpolnjujemo že vse zahteve iz Pravilnika o protieksplozijski zaščiti?
Ne še. Potrebno je izvesti še presojo skladnosti vgraditve opreme in si pridobiti tudi certifikat o skladnosti vgraditve opreme v eksplozijsko ogroženih prostorih oziroma o izvedenih ukrepih protieksplozijske zaščite. Certifikat o skladnosti vgraditve izda, podobno kot za elaborat, organ za ugotavljanje skladnosti.
V eksplozijsko ogrožene prostore je dovoljeno vgraditi in je dovoljeno uporabljati le opremo, ki je izdelana v ustrezni protieksplozijski izvedbi (tako imenovano »Ex opremo«) oziroma opremo, ki ne predstavlja nevarnosti za pojav virov vžiga in s tem nevarnosti za pojav eksplozije in ogrožanje zaposlenih in tretjih oseb. Vgraditev opreme smejo izvajati le usposobljeni izvajalci. Usposobljeni izvajalec za vgraditev opreme je tisti, ki ima certifikat o usposobljenosti za vgraditev opreme v eksplozijsko ogroženih območjih, ki ga je izdal organ za ugotavljanje skladnosti.
Pa še nismo čisto na koncu z našimi aktivnostmi oziroma odgovornostjo.
Sledi še vzdrževanje vgrajene opreme.
Po začetku obratovanja mora delodajalec sprejeti ustrezni notranji akt o vzdrževanju opreme in mora voditi evidenco vzdrževanja opreme.
Vzdrževanje lahko opravljajo le za to usposobljene službe oziroma izvajalci.
Delodajalec si mora pridobiti certifikat o skladnosti vzdrževanja opreme, ki ga izda organ za ugotavljanje skladnosti. Delodajalec ima lahko za izvajanje vzdrževanja svojo usposobljeno službo vzdrževanja oziroma ima vzdrževanje pogodbeno urejeno z usposobljenim izvajalcem za vzdrževanje. Usposobljeni izvajalec za vzdrževanje je tisti, ki ima certifikat o usposobljenosti za vzdrževanje opreme v eksplozijsko ogroženih območjih, ki ga je izdal organ za ugotavljanje skladnosti.
Kdaj je potrebno pridobiti certifikate o skladnosti in ali jih je potrebno periodično obnavljati?
Certifikati skladnosti elaborata, skladnosti vgraditve opreme in skladnosti vzdrževanja vgrajene opreme se lahko pridobivajo sočasno ali postopoma.
Certifikati skladnosti elaborata
Najprej, priporočljivo v času načrtovanja in pred začetkom del, si je potrebno pridobiti certifikat o skladnosti elaborata eksplozijske ogroženosti. Certifikat je potrebno obnoviti le ob uvedenih spremembah v elaboratu. Periodika ni zahtevana. Certifikat o skladnosti izda organ za ugotavljanje skladnosti, Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex.
Certifikat o skladnosti vgraditve opreme
Takoj po zaključku vgraditve opreme v eksplozijsko ogroženo območje in pred začetkom uporabe je potrebno pridobiti certifikat o skladnosti vgraditve opreme (lahko je tudi en certifikat o skladnosti elaborata eksplozijske ogroženosti in vgraditve opreme, če se aktivnosti izvajajo sočasno). Certifikat je potrebno obnoviti le ob spremembah, ki lahko vplivajo na protieksplozijsko zaščito. Periodika ni zahtevana. Certifikat o skladnosti izda organ za ugotavljanje skladnosti, Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex.
Certifikat o skladnosti vzdrževanja opreme
Delodajalec si ga mora prvič pridobiti najpozneje eno leto po začetku obratovanja objekta. Periodično pa mora delodajalec pridobiti certifikat o skladnosti vzdrževanja opreme v eksplozijsko ogroženih prostorih objekta v časovnem obdobju:
Certifikat o skladnosti izda organ za ugotavljanje skladnosti, Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex.
Delodajalec mora usposobiti za izvajanje del po veljavnih predpisih in v skladu s stanjem tehnike vse delavce, ki delajo ali so lahko prisotni v eksplozijsko ogroženih prostorih, znotraj ali zunaj stavb, pogosto ali le izjemoma.
Prav tako delodajalec usposobi vse delavce, ki vgrajujejo opremo za eksplozijsko ogrožene prostore, jo vzdržujejo in servisirajo oziroma popravljajo.
Usposabljanje se zagotovi po vnaprej pripravljenem programu usposabljanja.
Delodajalec je dolžan poskrbeti za preverjanje usposobljenosti delavcev, čas med posameznimi preverjanji usposobljenosti ne sme biti daljši od dveh let.
Odgovorna oseba delodajalca za vzdrževanje je ustrezno usposobljena, če izpolnjuje kriterije o usposobljenosti, znanjih in veščinah navedenih v prilogi standarda SIST EN 60079-17, ki podaja zahteve za vzdrževanje opreme v eksplozijsko ogroženih prostorih objektov.
Za podrobnejše informacije o izobraževanjih se obrnite na Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex).
Delodajalec je dolžan takoj pristopiti k urejanju delovnih procesov skladno z zgoraj navedenimi zahtevami. Že leto 2006 je bilo mejnik za uskladitev obstoječih objektov z zahtevami protieksplozijske zaščite. Delodajalec mora:
Delodajalec mora vsako spremembo ustrezno evidentirati, presoditi vpliv na protieksplozijsko zaščito, revidirati in potrebno dopolniti dokumente začenši pri elaboratu eksplozijske ogroženosti, ustrezno usposobiti zaposlene v zvezi s spremembami in v odvisnosti od obsega in vpliva sprememb pridobiti nove certifikate o skladnosti.
Delodajalec mora o vsaki eksploziji obvestiti Inšpektorat Republike Slovenije za delo in organ za izvedbo postopkov po eksploziji. To velja tudi za eksplozije, kjer ni nastala materialna
škoda oziroma ni bilo poškodovanih oseb. Ne velja pa za eksplozije, kjer je uporabljena vrsta protieksplozijske zaščite preprečila razširitev eksplozije v eksplozijsko ogrožen prostor (npr. zadušitev eksplozije, razbremenitev v varen prostor in podobno).
Nadzor izvajata Inšpektorat Republike Slovenije za delo (delovni inšpektor) in Inšpektorat pristojen za energijo (elektroenergetski inšpektor). V primeru neustreznosti lahko predpišeta mandatne kazni, v primeru hujših kršitev pa celo zahtevata zaprtje proizvodnih objektov.
Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex) – Organ za ugotavljanje skladnosti
Za podrobnejše informacije o potrebnih aktivnostih se obrnite na Bureau Veritas (povezava na http://www.bureauveritas.si/home/about-us/our-business/inspection-and-in-service-verification/atex), organ za ugotavljanje skladnosti, ki je akreditiran v Republiki Sloveniji in je pooblaščen s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
V republiki Sloveniji je organ za ugotavljanje skladnosti še SIQ - Slovenski institut za kakovost in meroslovje (povezava na http://www.siq.si/ex/index.html).
Še nekaj primerov eksplozij in posledic.
Eksplozija v filtru – pohištvena industrija / povezava na https://www.youtube.com/watch?v=4hS6IGO2tdA
Gorljivost lesnih prahov / povezava na https://www.youtube.com/watch?v=gbqrVIo9ojk&list=PLJXtboiS6ONzQ36-q_7fWo0JAxsqHMLtv&index=33
Eksplozija pri neustreznem izvajanju čiščenja / povezava na https://www.youtube.com/watch?v=masxHWftucs
Eksplozije lesnega prahu / povezava na https://www.youtube.com/watch?v=LPIZ5Movuiw
Eksplozija lesnega prahu - animacija / povezava na ttps://www.youtube.com/watch?v=70fZqHsEdMo
Eksplozije prahov - CSB / povezava na https://www.youtube.com/watch?v=3d37Ca3E4fA